Likovno-kreativni-kutak

Kreativnost – i što sada?

Opis radionice

Polaznici će tijekom radionice propitati vlastiti potencijal za kreativnost te kroz različite vježbe dobiti uvid u to kako prepoznavati prilike za kreativnost. Osvijestit će koje su to prepreke na putu do realizacije ideje te naučiti neke od tehnika svladavanja tih prepreka. Odredit će cilj te konkretne korake kojima će se individualno baviti nakon radionice kako bi naučeno primijenili ili preispitali u praksi.

Ciljevi radionice

  • Naučiti prepoznati prilike za kreativnost
  • Naučiti osvijestiti vlastiti kapacitet za kreativnost

Potrebni materijali

  • Flip papir i flomasteri za flip za predavača
  • Papiri u boji i olovke za sudionike
  • Paket suhih brusnica

Priprema

  • Pričvrstiti flip papir kako bi svim sudionicima bio vidljiv
  • Postaviti stolice za sudionike u polukrug kako bi se uspostavila interakcija između sudionika
  • Pripremiti papir i olovke kako bi svim sudionicima bili dostupni

Uvod / motivacija

  • Potaknuti sudionike da se predstave kako bi se dobili dojam tko su, čime se bave, kojim znanjima i vještinama raspolažu te kakvo je njihovo iskustvo
  • Ispitati očekivanja od radionice i sukladno tome predstaviti ciljeve i metodologiju rada
  • Pozvati ih da bez gledanja opipaju materijale kako bi izabrali one koji najbolje odgovaraju tom osjećaju

Izrada

  • Kroz metodu diskusije objasniti određenje pojma kreativnosti
  • S obzirom na komponente kreativnosti koje se definiraju u prethodnom koraku, izabrati one kojima se sudionici žele/mogu pozabaviti tijekom radionice
  • Kroz vježbu ispisivanja svojih pozitivnih osobina, svog prostora za razvoj te doživljaja kako me vide drugi ljudi potaknuti samosvijest koja je preduvjet za osvješćivanje kojim resursima za kreativnost sudionici raspolažu
  • Kroz vježbu udaljenih asocijacija osvijestiti kako spojiti različita područja djelovanja ili životnih interesa te kako se takvim samouvidom povećava samosvijest o vlastitim resursima za kreativnost
  • Prve dvije vježbe upotpuniti tehnikom usmjeravanja pažnje koristeći suhe brusnice (kognitivno bihevioralna tehnika usredotočene pozornosti)
  • Tijekom cijele radionice voditi diskusiju sa sudionicima od kojih se očekuje introspekcija kako bi se učenja temeljena na samosvijesti ispravno oblikovala
  • Kako je cilj prethodnih vježbi osvijestiti da je za kreativnost potrebna individualnost, tj. vidjeti kako ideju potpuno prilagoditi sebi, zadnji zadatak na radionici je da svaki sudionik za sebe osmisli i napiše konkretne korake koje je spreman poduzeti u sljedećem razdoblju kako bi proširio svoju percepciju
  • Pitati sudionike o ciljevima koje su si zadali te ispitati glavna učenja tijekom radionice, te ukoliko voditelj uoči pogrešna učenja ili nedovoljno dobro definirane ciljeve, korigirati ih

**za dodatna pitanja o samim tehnikama ili provedbi vježbi upitati na e-mail: horak.lana (gmail.com)


Autorica: Lana Horak